Адреса: просп. Ю. Гагаріна, 27,
м. Київ, Україна, 02094
Телефон: 380(44)292-0134
Факс: 380(44)296-7115
E-mail: office@ukrbook.net
URL: http://www.ukrbook.net

 

Наш коментар

Чув дзвін, та не знає, де він!

На своїй сторінці у Facebook, коментуючи статистичні дані Книжкової палати, які характеризують стан видавничої справи в Україні, колишній керівник видавництва «Наш формат» Антон Мартинов стверджує, що даним Книжкової палати «довіряти можна максимум наполовину» та «метод обліку ручний, автоматизація відсутня, кількість помилок завелика».

Такі закиди ще можна було б якось пробачити недосвідченому видавцю-початківцю або людині, яка зовсім не знається на видавничій справі. Але ж пан Мартинов має достатній видавничий досвід.

На жаль, не вперше пан Мартинов дозволяє собі поширювати подібні, хоч і оціночні, але неправдиві судження, чим фактично дискредитує колектив наукової установи. Адже мережа Facebook миттю розносить цю дезінформацію, неначе буревій сухе пожовкле листя.

Він то в інтерв'ю не омине Книжкову палату своїми поверховими оцінками щодо статистики друку, то під час наради у професійному видавничому середовищі згадає про цю надуману «проблему» незлим тихим словом.

Тож непоодинокі випади пана Мартинова на адресу Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова», яка статистикою друку займається понад 100 років, стали приводом для розгляду зазначеного питання на засіданні Вченої ради наукової установи. Ми просто вимушені дати публічний коментар щодо стану обліково-статистичної діяльності та достовірності офіційних статистичних даних книговидання.

Зазначимо, що свого часу в журналі «Вісник Книжкової палати» в статті «Проблемні питання статистичного обліку вітчизняних видань» на основі законодавчих актів було чітко проаналізовано усі проблеми статистики друку.

Книжкова палата згідно з Законами України «Про видавничу справу», «Про обов'язковий примірник документів», ДСТУ 8602:2015 «Інформація та документація. Статистичний облік випуску видань. Основні положення» та вимог міжнародного стандарту ISO 9707 «Статистичні дані про виробництво та розповсюдження книг, газет, періодичних видань та електронних публікацій» зберігає та веде облік друкованої продукції саме на підставі отриманих від видавництв обов`язкових примірників видань.

Перелік показників, за якими Книжкова палата України аналізує адміністративні дані, узгоджені з Державною службою статистики України і без змін публікуються як офіційна державна статистика друку.

Накопичений за понад столітній строк фонд Книжкової палати України налічує майже 15 млн одиниць зберігання. Цей фонд внесено до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання України.

До речі, недоставляння або невчасне доставляння видавцем обов'язкового примірника видання це порушення законодавства, відповідальність за яке передбачено статтею 1867 Кодексу України про адміністративні порушення, що тягне за собою накладання штрафу на посадових осіб, фізичних осіб-підприємців від тридцяти до п’ятдесяти неоподаткованих мінімальних доходів громадян.

Згідно зі ст. 28 Закону України «Про видавничу справу» «розповсюджувач не має права на розповсюдження видавничої вітчизняної продукції, виданої з порушенням Законодавства України...».

Отже, Книжкова палата веде статичний облік тієї видавничої продукції, яка виготовлена вітчизняними видавцями і має законне право на своє місце у національному інформаційному просторі. А ось легітимність інших видань, що не надійшли до Державного архіву друку, під великим питанням!

Це має зрозуміти і пан Мартинов, і кожен, хто працює на видавничому ринку України.

Хочемо сказати всім, хто має хоч якісь підозри в достовірності статистики Книжкової палати: «Не сумнівайтесь!». Усі обов'язкові примірники книжкових видань, а саме вони становлять основу статистичних досліджень, ретельно обліковуються та опрацьовуються, а дані, які характеризують стан видавничої галузі, ми регулярно й оперативно оприлюднюємо для публічного доступу. Ця інформація завжди перевірена та достовірна.

Вчена рада Книжкової палати України