Загальні рекомендації Міжнародного агентства ISMN видавцям, книгорозповсюджувачам, бібліотекарям
щодо переходу в 2008 році
з 10-значної системи ISMN на 13-значну

У травні 2008 року Міжнародною Організацією Стандартизації (ISO) прийнято нову редакцію Міжнародного стандарту 10957:2008 "Інформація та документація Міжнародний стандартний номер нотного видання (ISMN) ", який передбачає використання 13-значних ISBNs замість 10-значних.

Наводимо загальні рекомендації для всіх учасників книжкового ринку України, спрямовані на те, щоб допомогти вирішити окремі питання, пов'язані з цим переходом. Проте ці рекомендації не вирішують кожну проблему, що може виникнути під час здійснення цього переходу. Деякі питання учасники книжкового ринку можуть розв'язати самостійно зі своїми користувачами, торговими партнерами та розробниками інформаційних систем.

У чому полягають зміни?

  В 2008 році замість 10-значних ISMNs в обіг входять 13-значні.

  13-значні ISMNs починаються з префікса 979-0, де 979 префікс GS1 (EAN/UCC), 0 — літерний розпізнавальний елемент М. Усі контрольні цифри 10-значних ISMNs мають бути переобчислені.

  13-значний ISMN ідентичний ідентифікаційному номеру товару структури GTIN-13, який можна представити в штриховому коді символіки EAN-13.

  Передбачається, що в 2008 році 13-значні ISMNs використовуватимуться при опрацюванні замовлень та здійсненні комерційних операцій (трансакцій), зокрема через систему електронного обміну даними.

  Якщо нотна продукція з датою випуску 2008 року вже маркована штриховими кодами, над якими зазначені 10-значні ISMNs, то вважається, що 13-значні ISMNs (без абревіатури ISMN, проміжків та дефісів) вже в них представлені, бо є ідентичними GTIN-13, які зазначені під штриховими кодами.

Для чого потрібні ці зміни?

  Щоб розширити нумераційні можливості системи ISMN (в усьому світі збільшується випуск електронних видань та їхнє розповсюдження у різних форматах).

  Щоб зробити ISMN повністю сумісним з GTIN-13, який використовують для ідентифікації товарів.

Що потрібно зробити учасникам книжкового ринку?

  Видавцям потрібно терміново конвертувати наявні 10-значні ISMNs в 13-значні. Надалі, на всіх виданнях з датою випуску 2008 року видавцям потрібно проставляти 13-значні ISBNs.

  Усім організаціям рекомендовано узгодити свої плани щодо впровадження 13-значних ISMNs зі своїми торговими партнерами, які, у свою чергу, мають вжити відповідних заходів.

  Видавництвам, видавничим та книгорозповсюджувальним організаціям, бібліотекам рекомендовано терміново переглянути всі інформаційні системи (зокрема, електронні та ті, що функціонують в ручному режимі) для здійснення поступового переходу на використання 13-значних ISMNs.

Що саме потрібно переглянути у видавництвах та видавничих організаціях?

  Надання виданням ISMNs.

  Інформаційне забезпечення.

  Управління товарними запасами та замовленнями.

  Управління поверненням видань.

  Права, договори.

  Управління правами та роялті.

  Системи бухгалтерського обліку та фінансових документів.

  Видавцям рекомендовано конвертувати насамперед усі невикористані 10-значні ISMNs у 13-значні, а також це стосується: ISMNs, проставлених на виданнях, що є у виробництві та продажу; ISMNs на виданнях, що вже розпродані, проте на які можуть надходити замовлення або якісь запити. Конвертування 10-значних ISMNs в 13-значні виконує Книжкова палата України — відділ ISBN (безоплатно, кім. 101, просп. Ю. Гагаріна, 27, Київ, 02094; тел./факс: (044) 573-52-36, 296-71-15;
e-mail: isbn@ukrbook.net — у полі "Тема" ("Subject") зазначити "ISMN
10-13"). Також видавці можуть здійснювати конвертування самостійно, замовивши програми конвертування у розробників інформаційних систем.

Що саме потрібно переглянути в книгорозповсюджувальних організаціях?

  нформаційне забезпечення.

  Управління товарними запасами та замовленнями.

  Управління поверненням видань.

  Електронну систему касових розрахунків.

  Системи бухгалтерського обліку та фінансових документів. В 2008 році, книгорозповсюджувачам буде потрібно використовувати вже 13-значні ISMNs при оформленні замовлень, рахунків-фактур та інших потребах. Оскільки більшість систем книгорозповсюдження у світі може опрацьовувати номери GTIN-13, що використовуються в системі GS1, адже здатність книготорговельних систем сприймати новий формат ISMN — ідентичний формату GTIN-13 (для всіх інших товарів) без ризику двозначності має великі переваги. Також можуть потребувати конвертування 10-значних ISMNs у 13-значні управління товарними запасами в ручному режимі та інші системи.

Що саме потрібно переглянути в бібліотеках?

  Комплектування фондів.

  Міжбібліотечний абонемент.

  Каталогізування та запис бібліографічних даних.

  Міжбібліотечний книгообмін.

  Програмне забезпечення для сканерів штрихових кодів.

  Бібліотечні каталоги.

  Інформаційні портали, системи метапошуку.

  Взаємодію з інформаційними джерелами віддаленого доступу та користувачами.

  Взаємодію з системами віддаленого доступу до контенту.

  Інші   системи   та   функції,   пов'язані   з   використанням   ISMN.   Бібліотекам   та розробникам     автоматизованих     інформаційно-бібліотечних     систем     потрібно забезпечити підтримку в бібліотечних системах як існуючих 10-значних ISMNs, так і 13-значних.  Немає  необхідності  ретроспективно  конвертувати   10-значні  ISMNs, зазначені в бібліографічних записах. Формати записів мають підтримувати як 10-знач­ні,   так   і   13-значні   ISMNs.   Користувачі   бібліотек   повинні   мати   можливість здійснювати пошук необхідної бібліографічної інформації в бібліотечних каталогах як за 10-значними ISMNs, так і за 13-значними, що потребує здійснення відповідних змін у покажчиках та в програмному забезпеченні з пошуковим інтерфейсом.

На початок сторінки

© Книжкова палата України, 2013